Peníze

Klasická nebo ta americká?

Pro mnohé je sen o vlastním bydlení realizovatelný jen za předpokladu, že jim banka s jeho financováním pomůže. Ovšem hypotéku je možné čerpat na více věcí než jenom na bydlení. Vždy však záleží na typu hypotečního úvěru a benevolentnosti společnosti. Pojďme si teď představit několik nejdůležitějších rozdílů mezi klasickým hypotečním úvěrem na bydlení a americkou hypotékou.

Sloupce mincí

(Ne)účelovost úvěru

Hypoteční úvěr na bydlení s sebou zpravidla přináší jednu z nejvýhodnějších úrokových sazeb na trhu. Je tomu tak ze dvou důvodů: úvěr je zpravidla zastaven nemovitostí a je navíc účelový. Účelovost úvěru je do značné míry limitující, neboť nám přímo věřitel určuje, na co konkrétně mohou být peníze z úvěru čerpány. U běžné hypotéky se tedy může jednat o koupi nemovitosti, rekonstrukci či další stavební úpravy…zkrátka peníze mohou být využity na náklady spojené s bydlením. Veškeré náklady vynaložené na bydlení musí být navíc věřiteli pravidelně předkládány za pomocí faktur, účtenek, smluv atd.

Rodinný dům

Americká hypotéka je v tomto ohledu k dlužníkům přeci jenom benevolentnější. Jedná se totiž o neúčelový úvěr. Peníze z hypotéky tak může dlužník čerpat dle svého uvážení a nemusí nic dokládat. Je ale pochopitelné, že úroková sazba je u tohoto typu hypotečního úvěru zpravidla vyšší. Konkrétně je to u některých věřitelů až o polovinu více, na druhou stranu se americká hypotéka stále vyplatí, pokud vezmeme v potaz úrokovou sazbu dlouhodobých spotřebitelských úvěrů.

Doba splácení

Obecně lze říci, že dobu splácení úvěru ovlivňuje celá řada faktorů – věk žadatele, měsíční příjmy, další závazky, osobní preference. V případě hypotečního úvěru na bydlení je ale zpravidla výše hypotéky i doba splácení o něco delší.

Krom bankovního sektoru ale nesmíme zapomenout ani na ten nebankovní, který se též může pochlubit pestrou nabídkou úvěrových produktů, mj. i americkou nebankovní hypotékou americkahypoteka.cz.

Mohlo by se vám také líbit...