Žena

Pravdomluva o mateřství

Každý má na mateřskou dovolenou a samotné mateřství jiný pohled. Někdo by preferoval dítě před prací a jiný to má naopak. V ČR často slýcháváme názory, že matka by měla být u dítěte do tří let věku, jelikož se rozvíjí.
batole ve školce
Kdysi tomu tak nebylo. Běžně se v každém městě vyskytovaly minimálně jedny jesle s jednoročními batolaty. Možná i Vy patříte mezi ně.
Jedním z důvodů, proč dát dítě do jeslí je zapojení do kolektivu. Často vídáváme uplakané tváře předškoláků. Jsou jako pijavice zahryzlé do rukou své matky a ne a ne se odlepit. Mají problém komunikovat s ostatními dětmi, stávají se introverty. Je to doopravdy smutné.
Faktem ovšem je, že náš stát neumožňuje žádné takové školky pro prďolata. Tudíž matky nemají moc možností. Buď zůstanou doma se svým potomkem anebo si najdou hlídání. Hodně ženám vyhovuje ta první varianta. O té druhé variantě přemýšlí málokdo. Je to možná tím, že v posledních letech jedny matky nevidí ty druhé matky dělat nic jiného, než pečovat o své milované děti. Tento zvyk je v určitém slova smyslu dobrým, jelikož pak nastávají starosti.
Již jsme zmínili, že v ČR neposkytuje školky pro tak malé děti. Matkám tedy nezbývá nic jiného než sehnat hlídání. Nejlepší chůvy jsou babičky, co si budeme povídat, ale ty jsou pracující. Za to, že naši prarodiče jdou tak pozdě do důchodu můžeme opět poděkovat státu. Druhou možností jsou jesle, kterých je doopravdy málo, takže je mizerná šance na úspěch. Za třetí si uvedeme soukromé hlídání, ale to si budete muset šáhnout do kapsy. Takže to dopadne tak, že valná část Vaší výplaty padne na školičku a zbytek na nutné věci. Výsledkem je pouze Váš dobrý pocit. Mnohým to stačí a ostatní se s tím buď musí smířit anebo zůstat s tím nejmenším na zadku doma. Avšak peníze Vám to nepřinese, ba naopak.
matka s dítětem
Protože má každý milný pohled na toto téma a má pouze náhled na náš stát, tak si uvedeme příklad sousedícího státu a to Německa. Tady s předčasným odchodem do zaměstnání není žádný problém. Dítě se dá do tzv. „kindergarden“ a je tam spokojené. Výhodou je výběr z více těchto školek, takže se nemusíte bát, že Vaše dítě přijde domů ubrečené kvůli špatnému přístupu. Nicméně tyto hlídací služby pro Vaše miláčky nepatří mezi jedinou z výhod. Mohli bychom jich vyjmenovat několik. Jedna z nich je bezproblémový návrat do zaměstnání.

Mohlo by se vám také líbit...