Nezařazené

Austrálie – místo, kde chodí hlavou vzhůru nohama

Poznej člověka, poznáš zemi

Zemi člověk pozná nejlépe tak, když se seznámí s jejími obyvateli a ještě lépe, když se seznámí s jejími původními obyvateli. V Austrálii jsou to takzvaní Austrálci, nebo také Aboridžinci. Stejně jako jiné domorodé kmeny, i Aboridžinci mají rádi svůj klid, přesto si za nimi můžete udělat výlet. Vše by ovšem mělo probíhat za dodržování jistých pravidel a pod dohledem zkušeného průvodce, znajícího tamější kulturu. Vzhledem k tomu, že Aboridžinci žijí v chudobě, tedy především té materiální, přiklánějí se často k alkoholu a dalším drogám. O duchovní či umělecké chudobě ovšem u nich nemůže být řeč. Večery tráví všemožnými rituály, včetně tance kolem ohně, a jeskyně zdobí malbami. Dokonce i samotné Aboridžince poznáte podle pomalovaných těl.
 letecký pohled na Autrálii

Nebezpeční i roztomilí

Už jsme se seznámili s původními obyvateli, teď se pojďme podívat na to, s jakými zvířaty se můžeme v Austrálii setkat.Jedovatí hadi, nevyzpytatelní pavouci, nebezpeční krokodýli, lidožraví žraloci, žahavé medúzy. Zkrátka zvířátka, se kterými by se jen málokdo z nás s radostí potkal tváří v tvář. Takové chvíle si užíval snad jen australský dokumentarista Steve Irwin, který zemřel po útoku rejnokem, což je další obávané zvíře. Pokud ovšem nebudete porušovat zákazy vstupu do uzavřených oblastí a budete dodržovat základní bezpečnostní pravidla, nemáte se čeho bát. V Austrálii totiž žijí i zvířata, která pro člověka nepředstavují přímou hrozbu a jsou mnohdy velmi roztomilá – klokani, velbloudi, emu, koaly, vombati, vakoveverky, ptakopyskové, papoušci, delfíni nebo třeba tasmánští čerti.
 malý klokan

Klokani na obdiv i na jídlo

Někteří živočichové ovšem nepředstavují jen turistickou atrakci, ale také tvoří součást australského jídelníčku. Mezi ně patří především klokani, žraloci a krokodýli. Typicky se podávají klokaní steaky, jehněčí nohy, koláče plněné vnitřnostmi, mořské plody a kvasnicová pomazánka. Pochutnat si tu však můžete i na nám bližších pokrmech, jako jsou „fish and chips“. Pokud se vyžíváte v grilování, budete se tu cítit jako doma. Australané vyloženě zbožňují barbecue a někteří si ho neodpustí ani o vánočních svátcích. Z nápojů má největší tradici australské víno, které si nalezlo své místo i u nás. Veliké oblíbenosti se také těší pivo. Pravý Australan navíc neodmítne něco ostřejšího, především potom bílý rum. Tak na zdraví a šťastnou cestu!

Mohlo by se vám také líbit...