Nezařazené

Na sever, dál na sever

Při cestě do Norska vás bude asi na prvním místě zajímat příroda. Vzhledem k rozlehlosti země po celém západním pobřeží Skandinávie je velmi pestrá, pobřeží je členité a hluboké lesy střídají na severu holé planiny. Narazíte na volně se pohybující stáda ovcí, krav a sobů, a když budete mít jen trochu štěstí, spatříte i losa. Jen na silnicích je třeba si dávat pozor, protože jsou velmi úzké, klikaté, plné serpentin a málokdy vidíte do zatáčky, a když se proti vám vyřítí autobus, můžete lehce přijít o zrcátko. Přinejmenším.
Pomineme-li nádhernou přírodu, stojí za návštěvu i některá norská města, ve kterých můžete obdivovat jak starou, tak moderní architekturu.

město

Jaká města navštívit?

·         Oslo
Je to hlavní město Norského království a leží na jihu usazené ve fjordu. Blíží se pomalu k  milionu obyvatel a jejich nemalou část tvoří imigranti, protože Norsko má velmi liberální přistěhovaleckou politiku. Založil ho roku 1048 král Harald III., začalo se ale rozvíjet až na konci 19. století. V roce 1952 se zde konaly olympijské hry. Je nejvýznamnějším kulturním, politickým a hospodářským centrem Norska, sídlí zde například Výbor pro udílení Nobelovy ceny míru.
Obdivovat zde můžete třeba Hrad a pevnost Akershus, Královský palác, skokanský můstek Holmenkollen, budovu radnice, novou budovu Opery, Vigelandův park s originálními skulpturami a mnoho dalšího.

bungalov

·         Bergen
Dnes druhé největší norské město a do konce 19. Století největší město v Norsku. Nachází se mezi sedmi horami. Bergenské nábřeží Bryggen je připomínkou německých hanzovních kupců, kteří zde před stoletími žili v typických domcích. Ty sice shořeli při požáru, ale byly vystavěny nové, které je věrně napodobují a připadáte si tak jako ve středověku.

·         Trondheim
Třetí největší norské město. Obdivovat zde můžete třeba Nidaroský dóm nebo Arcibiskupský palác. Zajímavé jsou také historické budovy přístavních skladů. 

Mohlo by se vám také líbit...