Nákupy

Co nám antigenní testy ze slin říkají

Jedním ze současných opatření, které vláda nařídila ve snaze zmírnit současnou pandemii koronaviru, které již druhým rokem svírá prakticky celý svět, je i plošné testování zaměstnanců ve firmách. K tomuto účelu není nutné používat standardní PCR testy, nýbrž postačí některý z těch antigenních, jako jsou například antigenní testy ze slin.

Cílem je zde odhalit centra nákazy, která bude následně možné izolovat, a omezit tak šíření viru. A ačkoliv je pravdou, že tyto antigenní testy nejsou tak přesné jako ty PCR, přesto mají hned několik výhod, které jejich použití ospravedlňují.

Země jako koronavir

Tou hlavní je, že jsou jednodušší na použití. Není k nim potřeba žádné speciální vybavení kromě toho, které dostanete již v testovací sadě. To samozřejmě znamená, že jejich cena je mnohem levnější. A to je pro firmy velké plus, neboť ačkoliv stát jim na toto testování přispívá, daná částka nepokryje veškeré náklady s testováním spojené.

Dalším bonusem je fakt, že jsou jednoduché na použití a ani k jejich interpretaci není potřeba žádné speciální vybavení ani lékařské znalosti. To znamená, že si jej zaměstnanci mohou provádět sami, a nemusí tedy docházet do již tak přetížených testovacích center.

Výhodou je také to, že jsou mnohem rychlejší. Zatímco u PCR testů trvá i dva dny, než jsou výsledky, zde je známe během čtvrt hodiny. A to je rozhodně plus, neboť okamžitě víme, zda je daný člověk nakažený či nikoliv.

holčička v barevné roušce

Ovšem můžeme se ptát, co nám vlastně výsledek testu, ať už pozitivní či negativní, říká. Zde je totiž rozdíl mezi tímto testem a PCR. Zde se totiž dozvíme pouze to, zda máme v danou chvíli kovid. Nic víc a nic méně. U PCR se dozvíme i to, zda v těle máme virus, a to i ve stádiu, kdy zatím nestihl propuknout v nemoc.

Jistě, můžeme říci, že nám to není příliš platné. Je však nutné si uvědomit, že odhalení každého pozitivního člověka pomůže, neboť je možné jej izolovat a zabránit mu v nakažení více lidí. A to může zachránit i život.

Mohlo by se vám také líbit...