Nezařazené

Vychovejte dítě bez vět, které mnoho způsobit dětem trauma na celý život

Chcete vychovat zdravého jedince, který bude spokojený a šťastný a může říkat, že měl šťastné dětství. Jenže to není vůbec jednoduché. Jak neovlivnit svého potomka negativně, když každý říkáme věci v afektu? Není to úkol vůbec snadný. Všichni jsme lidé a máme emoce, se kterými musíme pracovat. Navíc to v procesu výchovy potřebujeme naučit i naše děti.

Ovšem existuje několik vět, které bychom potomkům říkat neměli. Jaké to jsou?

1.       Pusť mě k tomu, trvá ti to, nejde ti to, já to raději udělám za tebe
Jistě, dá se předpokládat, že všechno, co vaše dítě dělá, bude dělat pomalu. Je pro to spousta důvodů – dělá to poprvé, neumí to, není toho zatím schopné, není tak vyspělé, je unavené, nemá na to dostatečné znalosti, zkušenosti nebo predispozice. Pamatujme, že žádný učený z nebe nespadl, a jenom proto, že pro vás není problém spočítat matematický příklad, nebo si zavázat tkaničku, nebo třeba se naučit tvrdé a měkké i a y, neznamená to, že se vaše dítě naučí všechno během pár dní.

2.       Přestaň už brečet
Emocionální rovnováha je něco, co se nedá naučit ze dne na den. Dětské emoce jsou mladé a nejsou zničené, proto musíme počítat s tím, že když se stane něco negativního, dítě bude plakat. Nemůžete mu přikázat, aby přestalo, stejně jako mu nemůžete zakázat, aby kýchalo. To je pece nesmysl. Tím, že na něj zakřičíte, aby už nebrečelo, věci jenom horšíte a vychováváte v dítěti pocit, že nejenom že není dostatečně zralé, ale navíc není hodné vaší lásky. A to nejspíš není pocit, který chcete, aby z vás dítě mělo.

3.       Vždyť to nic není…
Nezlehčujte zranění nebo emocionální bolest dítěte. Nepomáháte mu.

4.       Slibuju
Neslibujte, pokud nesplníte.

5.       Ticho/zmlkni/nemluv
Nemůžete to říct ani dospělému, bylo by to drzé. Vaše dítě to vnímá stejně.

Mohlo by se vám také líbit...