Nezařazené

Sedm bank bude pykat za machinace s kurzy měn

Sedm finančních institucí v brzké době dostane pokutu od Evropské komise. Tato pokuta je předběžně odhadována až na 10 procent globálního obratu společností. Další informace o rozsáhlé kauze skupiny světových bank, které manipulovaly s devizovým trhem, přinesla agentura Reuters.
ruce před dolarem
Podle zveřejněných informací by od evropských regulátorů měly dostat finanční instituce Royal Bank of Scotland, JPMorgan, HSBC, Citigroup, Barclays a USB. Dále mezi postiženými má být jedna z japonských bank, ale tuto agentura Reuters nemá potvrzenou, respektive neuvedla zdroje. Pokud by se banky přiznaly k machinacím, je možné, že Evropská komise sleví 10 procent ze svých původních nároků na výši pokuty.
Kauzu vyšetřuje posledních šest let Evropský antimonopolní úřad, který odmítl informace zveřejněné agenturou Reuters jakkoli komentovat. Stejně tak se k věci naprosto nevyjádřily obviněné banky.
Mimo uvedených institucí údajně s devizovým trhem manipulovala i švýcarská banka Credit Suisse, která taktéž čelí hrozbě vysoké pokuty, nicméně dle informací neexistuje přímý důkaz, který by pochybení prokazoval.
Za stejný typ pochybní již uvedené banky, vyjma té švýcarské, dostaly tresty třeba ve Spojených státech amerických. Zde podle zdroje zaplatily na pokutách téměř tři miliardy amerických dolarů.
Velmi zajímavé se mezi zveřejněnými informacemi stal fakt, že američtí regulátoři poukázali na to, že manipulace s devizovým trhem probíhala na základě chatovacích místností s názvy jako byly například Kartel, Mafie či Klub banditů.
korporační daně
Devizový trh
Na mezinárodním trhu se denně protočí přibližně pět bilionů amerických dolarů. Tato doposud snad největší kauza v podobné záležitosti začala již v roce 2013 a to prakticky okamžitě poté, co jedna informační agentura s odkazem na zainteresované subjekty informovala o tom, že největší světové banky skutečně takto pochybně jednají.
Již v rámci této kauzy byly uděleny pokuty od regulátorů ve Spojených státech amerických, ve Velké Británii a ve Švýcarsku. Nyní se tedy očekává udělení sankcí od Evropské unie.
 

Mohlo by se vám také líbit...