Nákupy

Měření před výrobou

Měření je základ při výrobě většiny věcí, protože když budeme špatně měřit, tak výsledek už nebude nikdy přesný, a proto záleží i velmi na měřidlech.

Měření před výrobou

Postupy se liší

Když potřebujeme vyrobit danou součástku, tak vždy musíme nejprve vědět dané rozměry, které budou stejné jako ty výsledné. Třeba při výrobě nábytku z desek musíme mít pravítko a úhelník, protože si nejprve musíme potřebné rozměry narýsovat na desku například tužkou. Podle těchto rozměrů desku nařežeme na potřebné rozměry. Samozřejmě může obsahovat všelijaké zajímavé tvary, přičemž u takové skříně je zapotřebí desek hned několik.

posuvné měřidlo

Až je budeme mít všechny vyrobeny, tak pomocí úhelníku zajistíme pravý úhel, díky čemuž můžeme začít šroubovat dvě desky k sobě. U strojírenství se zase používají nástroje jako je posuvné měřítko, kdy zjistíme počáteční rozměr polotovaru. Poté jej upneme do stroje, který je buď počítačově řízený, nebo pracujeme s měřidly přímo na něm. V průběhu obrábění na ručně řízených strojích můžeme vždy rozměry kontrolovat zase právě posuvným měřidlem, jenž může být digitální.

Pravítka a úhelníky

Tyto dvě měřidla jsou naprostým základem, a proto se skutečně hodí do každé dílny. Pravítko asi nepoužijeme při přesné strojírenské výrobě, ale zase skvěle poslouží truhlářům, kteří si můžou vše na materiál hezky narýsovat. Plastovým pravítkům je při větším používání se lepší vyhnout, protože toho rozhodně nevydrží tolik co ocel. Může se totiž stát, že se dostanou ke styku s teplem, kdy se buď úplně poškodí, nebo už nebudou přesná.

kovové pravítko

Naopak ocelové pravítko je odolné, a hlavně má skvělou životnost. Kovové úhelníky mají také velmi široké využití, protože třeba takový pravý úhel potřebujeme všude možně. Takový úhelník je naprosto přesný a pevný, takže ho klidně můžeme používat při svařování kovových profilů, aby na sebe byli hezky kolmé. Úhelníků je hned několik rozměrů a provedení, protože každému pro daný druh činnosti vyhovuje něco jiného. Pamatujte, že správné měřidlo je rozhodně základ.

Mohlo by se vám také líbit...