Politika

Má dáti – dal

Téměř celý národ, jak český tak slovenský, chtějí oslavit třicet demokratických let. Škoda, že dnešní mladí lidé, zvlášť studenti, moc málo vědí, jak se žilo před a po něžné revoluci. A jak se následně pletichařilo s politikou.

Těch třicet let, o kterých mluvíme, že žijeme v demokracii – to je takové malé „účetnictví“ našich národů. Je samozřejmé, že někdo získal hodně, někdo méně. S postupem času víme, že se během tohoto procesu udělalo velmi mnoho chyb, na které oba naše národy doplatily. A vše je o penězích!
svobodné volby


  v  Demokracie a její plusy

Je naprosto samozřejmé, že žít v totalitě je moc špatné. S tím určitě souhlasí převážná většina obyvatel. Co nám změna režimu přinesla do plusu, to jsou: nejenom volné hranice, volnost v projevech, protože vyjádřit dnes svůj názor bez báze, to je hodně důležité. Můžeme v klidu demonstrovat, pokud nejsme s něčím spokojeni. V obchodech máme dostatek všeho zboží, dalo by se říci, že až přebytek všeho možného. Lidé podnikají nejenom proto, že je to příležitost pracovat a žít po svém, ale mohou tak rozvíjet například svou kreativitu a potenciál. Města a obce se za těch třicet let doslova oblékly do krásy. Už nejsou takové šedivé a neupravené.
mnoho věcí k řešení


  v  Demokracie a její mínusy

Někteří lidé mají buďto hodně krátkou paměť, nebo žijí v nevědomosti. Začátek naší demokracie – to byly nejenom chyby v některých politických rozhodnutích, které vedly až k vraždám nepohodlných lidí, protože překáželi jak v politice, tak v tržním konkurenčním prostředí. Vytvořená občanská hnutí a následně politické strany – zde vždy šlo o to, kdo bude u moci. A to i s podrazy a s pomocí různých lobistů to šlo snadno. Tak jak za totality – ti, kteří měli možnost být hned na začátku u tak zvané privatizace našich závodů, továren, dokázali získat majetek doslova „ za korunu“.  Když se zamyslíte, snad vás též napadne, že to možná vše bylo nějak dopředu naplánované. Západ potřeboval rozšířit své trhy na východ. Gorbačova myšlenka o odzbrojování přivedla našeho prvního prezidenta Václava  Havla k špatnému rozhodnutí. Doslova zrušil na Slovensku a v Čechách zbrojní průmysl. Desetitisíce lidí tak přišlo ze dne na den o práci. Během těchto oslavovaných demokratických let, dále obě země přišly o známé značky jedinečných výrobků, které symbolizovali naše tradice a které ve světě měly po dlouhá léta dobrý zvuk.
demokracie v rukou

Na výčet mnohých vážných chyb, které se za tu dobu udály, tak na to pár řádků nestačí. Snad postupem času se dají některé chyby napravit, aby naše národy žily mnohem lépe, bez války a nehledělo se jenom na zisk.

Mohlo by se vám také líbit...